Menu
TRAFIC

La sfârşit de 2015, Clubul Sportiv „Muscelul” şi-a prezentat bilanţul

  • Written by Leonard Ghizdavăţ
  • Hits: 1856

b_400_250_16777215_10_images_2047club.jpgÎn data de 29 decembrie 2015, la Clubul Sportiv „Muscelul” s-a ţinut o conferinţă de presă privind rezultatele sportive ale anului care s-a sfârşit. Directorul C.S. „Muscelul”, profesorul Mărgărin Blidaru, a invitat, în deschiderea conferinţei, pe sportivul Mihai Tentea, calificat în proba de monobob la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret de la Lillehammer - Norvegia din 2016, precum şi pe antrenorul său, profesorul Iulian Păcioianu.

Iulian Păcioianu a vorbit despre eforturile necesare pentru a face performanţă în acest sport, respectiv fiind necesari 4 - 6 ani de antrenamente pentru a se ajunge la maturitate. Monobobul este un sport greu care, deşi nu are tradiţie în zona noastră, ca de exemplu în Sinaia, Miercurea Ciuc, Gheorghieni, s-au obţinut rezultate foarte bune.

Directorul Mărgărin Blidaru ne-a precizat că, sub conducerea sa, s-au amenajat stadionul de minifotbal cu o suprafaţă nouă, s-a realizat instalaţia de nocturnă performantă, s-au schimbat ţevile de ape deteriorate, vechi de zeci de ani, s-a amenajat izolaţia hidro şi termică a terasei de deasupra Clubului, precum şi alte realizări.

Menţionăm că bugetul pentru sport a fost dublu faţă de anul 2014. Din punct de vedere al performanţelor sportive, Mărgărin Blidaru a precizat că „a fost un an cu rezultate foarte bune şi cred că este consecinţa antrenorilor şi a întregului staff al Clubului. Acestea s-au văzut prin cele 16 medalii de aur obţinute de un club sportiv aşa mic. Anul 2015 a adus 55 de medalii.”, respectiv:

Medalii de aur: 16, obţinute astfel: atletism: 6, bob: 6, lupte: 3, sanie: 1

Medalii de argint: 17, obţinute astfel: atletism: 2, bob: 9, box: 1, lupte: 5

Medalii de bronz: 22, obţinute astfel: atletism: 2, bob: 5, box: 7, judo: 2, lupte: 6

 

La Campionatele Mondiale, în 2015 au avut rezultate

Irinel Cojanu: locul I la probe combinate atletism (seniori), locul I la combinate atletism (tineret), locul I la bob (juniori)

Vlad Mariea: locul II la lupte (75 kg, seniori şi 81 juniori), locul I (75 kg, tineret)

Radu Mâzgaciu: locul III la lupte (66 kg, seniori), locul II (75 kg, tineret)

Ciprian Popescu: locul I la sanie (copii)

Radu Ghiţu: locul II la box (50 kg)

Adrian Poştoacă: locul III la atletism (10 km marş, juniori 1)

Ion Dumitru: locul I la atletism (5 km marş, juniori 3)

Vlad Paraschiv, Alexandru Pătrulescu şi Răzvan Stolnic: locul II la atletism (2 km marş, copii 1)

Andreea Jianu: locul III la judo (36 kg, U13 copii)

George Nistor: locul III la judo (60 kg, U12 copii)

Alexandru Boşneag: locul I la lupte (46 kg cadeţi)

Gabriel Fianu: locul III la lupte (58 kg, cadeţi), locul I (59 kg, copii)

Eugen Herţoiu: locul II la lupte (plus 100 kg, cadeţi)

Alin Ştirbu: locul II la atletism (20 km marş, seniori)

Fabian Purcea, Gabriel Sălăjan: locul II şi locul I la bob (bob 2, tineret şi seniori)

Mihai Tentea, Irinel Cojanu: locul II la bob (bob 2, tineret), locul II (bob, juniori 1)

Mădălina Vlad, Ionela Popescu: locul III la bob (seniori), locul II la bob (tineret)

Mihai Tentea: locul I la bob (monobob, juniori)

Mihai Păcioianu: locul III la bob (monobob, juniori), locul II (skeleton, junior 1 şi 2), locul III (skeleton junior 1 şi junior 2)

Fabian Purcea, Raul Dobre, Gabriel Sălăjan, Irinel Cojanu: locul I la bob 4 (tineret)

Cristina Creţu: locul III la box (50 kg, juniori)

Ana Isbănescu: locul III la box (54 kg, juniori)

Georgiana Bizon: locul III la box (57 kg, juniori)

Andreea Ţicu: locul III la box (48 kg, tineret)

Iuliana Neacşu: locul III la box (63 kg, juniori)

Ioana Luca: locul III la box (51 kg, tineret)

Ştefan Pătraşcu: locul III la box (80 kg, tineret)

Adrian Pantazi: locul III la lupte (35 kg, copii)

Vlăduţ Neferu: locul II la lupte (47 kg, copii)

Leonard Popescu: locul III la lupte (85 kg, copii)

Ciprian Pogănescu: locul III la lupte (85 kg, copii)

Mădălin Şerban: locul III la lupte (100 kg, copii)

Florin Nicolae: locul III la bob (bob2, seniori)

Florin Nicolae, Irinel Cojanu: locul II la bob (bob 2, tineret), locul I (bob 2, juniori)

Fabian Purcea, Florin Nicolae, Gabriel Sălăjan, Irinel Cojanu: locul II la bob (bob 4 seniori)             

 

The most visited gambling websites in The UK