Menu
TRAFIC

Zeci de elevi musceleni s-au calificat la olimpiadele judeţene

  • Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 545

Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” a fost gazda, sâmbătă, 21 ianuarie, a olimpiadelor, faza locală, la trei discipline: Cultură Civică, Educaţie Civică şi Istorie. După corectarea lucrărilor şi rezolvarea contestaţiilor, s-au calificat la faza judeţeană elevii care au obţinut cel puţin nota 8,50.

 

La Olimpiada Locală de Cultură Civică s-au înscris elevi din clasele a VII-a şi a VIII-a, în total 13 cupluri, dar s-au calificat mai departe şase, câte trei din fiecare clasă.

 

Clasa a VII-a

=Cîrlănaru Gabriel şi Buturici Eduard, Şcoala Gimnazială Bălileşti (îndrumaţi de profesorul Balea Cristian): 9,75

=Crângaru Melania şi Muraru Mirabela, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bughea de Jos (profesor Mocanu Valentin): 9,70

=Crăciun Simionescu Mihai şi Străjeru Eduard, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bughea de Jos (profesor Mocanu Valentin): 8,50

 

Clasa a VIII-a

=Bădulescu Issis şi Bărbieru Andreea, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Călcîi Claudiu): 10

=Soare Andrei şi Puchici Roberta, Şcoala Gimnazială Coteşti, Godeni (profesor Mocanu Valentin): 9,50

=Nicoară Adelina şi Popescu Alexia, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Călcîi Claudiu): 9,15

Au mai fost înscrise duete şi de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Mioarele.

 

Olimpiada de Educaţie Civică a fost dedicată copiilor din clasele a III-a şi a IV-a. S-au înscris 23 de echipaje, reuşind să primească note de minim 8,50, necesare promovării la faza judeţeană, nouă cupluri, două de la clasa a III-a şi şapte de la clasa a IV-a.

 

Clasa a III-a

=Măndescu Ariana şi Oprescu Ştefania, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Oprescu Andreea): 9,20

Chivereanu Cătălin şi Văcăroiu Maria, Şcoala Gimnazială „Theodor Aman” (profesor Ivaşcu Mihaela): 8,50

 

Clasa a IV-a

=Măcărescu Denisa şi Rucsandra Daria, Şcoala Gimnazială „Oprea Iorgulescu” (profesor Iorga Mirela): 9,90

=Ivan Radu şi Vlădău Rafaela, Şcoala Gimnazială „Sfântul Iacob” (profesor Andrei Beatrice): 9,90

=Dobrescu Beatrice şi Vlădău Andreea, Şcoala Gimnazială „Theodor Aman” (profesor Chivereanu Iulia): 9,70

=Vulpoiu Ştefan şi Cojocaru Anastasia, Şcoala Gimnazială Nr.1 Lereşti (profesor Bogdan Cătălina): 9,40

=Bâlă Alexandra şi Dinţă Alexia, Şcoala Gimnazială „Oprea Iorgulescu” (profesor Murăruş Raluca): 9,20

=Ungureanu Andra şi Hapaina Ştefania, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Firu Alina): 9,10

=Ion Andreea şi Badea Denis, Şcoala Gimnazială „C.D. Aricescu” (profesor Adam Paula): 9,00

 

Verificarea cunoştinţelor la Olimpiada de Istorie a fost făcută elevilor din clasa a VIII-a până într-a XII-a, în total 56 de participanţi. La clasa a VIII-a au fost 24 de înscrişi, din care au promovat la faza judeţeană 16. Cei din clasa a IX-a, şapte la număr, nu s-au prezentat, iar la clasa a X-a, din opt înscrişi, patru vor merge la următoarea etapă. Din clasa a XI-a a primit notă bună un singur adolescent, restul cinci au absentat. La ultima clasă de liceu, a XII-a, au fost nominalizaţi pentru faza următoare cinci elevi.

 

Clasa a VIII-a

=Petrian Elena Andreea, Şcoala Gimnazială Bălileşti (profesor Balea Cristian Marius): 10

=Dascălu Cătălina, Şcoala Gimnazială Nr.1 Lereşti (profesor Catană Adam Ionela): 10

=Tudosie Anca Ştefania, Şcoala Gimnazială „Sfântul Iacob” (profesor Dumitrescu Cristina): 9,90

=Răcaru Călin, Şcoala Gimnazială Nr.1 Lereşti (profesor Catană Adam Ionela): 9,80

=Popa Antonia, Şcoala Gimnazială Nr.1 Lereşti (profesor Catană Adam Ionela): 9,70

=Matei Adrian Ştefan, Şcoala Gimnazială „Sfântul Iacob” (profesor Dumitrescu Cristina): 9,70

=Popescu Andrei George, Şcoala Gimnazială „Sfântul Iacob” (profesor Dumitrescu Cristina): 9,50

=Căţoiu Alexandra, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Călcîi Claudiu): 9,50

=Niţă Irina Gabriela, Şcoala Gimnazială „Sfântul Iacob” (profesor Dumitrescu Cristina): 9,40

=Bratosin Iulia, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Călcîi Claudiu): 9,40

=Răuţă Evelina, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Călcîi Claudiu): 9,10

=Eşanu Gabriela, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel” (profesor Călcîi Claudiu): 9,10

=Hăbuc Corina Ioana, Şcoala Gimnazială Bălileşti (profesor Balea Cristian Marius): 9,00

=Diaconu Ioana Teodora, Şcoala Gimnazială „Sfântul Iacob” (profesor Dumitrescu Cristina): 9,00

=Iorga Isabela Elena, Şcoala Gimnazială Nr.1 Schitu Goleşti (profesor Tomoiu Alin): 8,80

=Ivan Alexandru Ionuţ, Şcoala Gimnazială Nr.1 Schitu Goleşti (profesor Tomoiu Alin): 8,50

 

Clasa a X-a

=Şerbănoiu Georgiana Elena, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Vintilă Marcel): 10

=Stoica Olivian, Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I” (profesor Vintilă Irinel): 8,60

=Ciobanu Felicia Maria, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Vintilă Marcel): 8,50

=Stanciu Alexandra Elena, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Vintilă Marcel): 8,50

 

Clasa a XI-a

Luca Luigi Antonio, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Scărlătescu Roxana): 9,50

 

Clasa a XII-a

=Vişoiu Dariana Andreea, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Vintilă Marcel): 9,70

=Boboc Puiu Ciprian, Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I” (profesor Vintilă Irinel): 9,50

=Neacşu Teodora Elena, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Vintilă Marcel): 9,05

=Cojanu Emanuela Gabriela, Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I” (profesor Vintilă Irinel): 8,90

=Sârboiu Ioana, Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” (profesor Vintilă Marcel): 8,70

The most visited gambling websites in The UK