Te informam ca site-ul nostru foloseste cookie-uri, iar prin navigarea pe site iti exprimi acordul asupra folosirii acestora. 

Menu
TRAFIC

Se aşteaptă donaţii pentru viitorul Muzeu al Satului

  • Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 733

b_400_250_16777215_10_images_2306_muzeu-al-satului.jpgDorel Tănăsescu, primarul de la Bughea de Jos, este la primul său mandat, însă are o experienţă în administraţie de 43 de ani. De când a preluat frâiele comunei, a finalizat o parte dintre proiectele propuse şi se străduieşte să ducă la  sfârşit planurile de viitor „croite” pe prosperitatea comunei. 

Acum, este în curs de amenajare un Monument al Eroilor, pentru punerea în valoare a centrului comunei. Edilul vrea să reabiliteze sediul vechi al Primăriei, în care să funcţioneze un Muzeu al Satului, motiv pentru care îndeamnă locuitorii să doneze obiecte pentru viitoarea colecţie. Pentru asta, a făcut un apel pe pagina lui de Facebook: „Donează un obiect pentru viitorul Muzeu! Primăria şi Consiliul Local intenţionează ca, în anul sărbătoririi Centenarului Marii Uniri din 1918, să organizeze un punct de creaţie tradiţională specific comunei noastre în vechiul sediu al Primăriei, care să valorifice, prin expunere, documente, artefacte istorice, obiecte privind ocupaţiile tradiţionale şi culturale, tradiţiile şi obiceiurile din sfera vieţii spirituale locale, etc., toate acestea urmând a fi donate de către locuitorii comunei noastre. Facem un apel la sensibilitatea dumneavoastră să donaţi obiecte de care dispuneţi şi nu vă mai fac trebuinţă, care vor fi expuse în punctul muzeal din comună. Obiecte pot fi donate: documente istorice locale: hrisoave, zapise, (acte de vânzare-cumpărare vechi a unor terenuri, moşii, etc.); acte vechi de punere în posesie, de proprietate a unor terenuri sau imobile; scrisori şi alte documente personale vechi ale rudelor care au luptat pe front în Primul sau al Doilea Război Mondial, jurnale de front, jurnale personale de război, memorii, amintiri etc.; corespondenţă privată (scrisori personale) ale unor rude emigrate în alte ţări; fotografii vechi cu imagini de pe front sau de la muncă; fotografii de familie cu portul vechi muscelean; fotografii sau imagini vechi de la adunări publice (hramuri, târguri, bâlciuri); fotografii ale unor personalităţi originare din localitate. Artefacte: obiecte care să reflecte practicarea unor ocupaţii şi meşteşuguri tradiţionale (unelte agricole vechi, unelte şi obiecte privind practicarea păstoritului, viticulturii, pomiculturii, culesului din natură, vânătoare, etc.); piese ale costumului popular tradiţional (ii, fote, veste, murele, marame, legători de cap, cioareci, opinci, laibăre, cojoace, etc.); obiecte legate de practicarea unor obiceiuri (obiceiuri de iarnă: colindat, sorcovă, stea,  brezaie, căluş, Drăgaica); obiecte privind practicarea unor ocupaţii casnice (tors, războaie de ţesut, meliţat, depănat, brodat, împletit); obiecte de podoabă pentru găteala capului (cercei, agrafe, ace de păr, brăţări, diademe, salbe, etc.); obiecte legate de practicarea unor rituri de trecere (naştere, botez, copilărie, şcoala, tinereţe, nuntă, bătrâneţe, înmormântare); obiecte de interior tradiţional (scaune, mese, dulapuri, lăzi de zestre, măsuţe joase, scaune vechi joase, blidăre, dulăpioare); textile de interior (ştergare, prosoape, chilimuri, covoare, cuverturi, macate); obiecte de ceramică tradiţională (oale, străchini, cenace, linguri, oale mari de sarmale); obiecte de uz casnic din lemn (putinei, piuă, butoiaşe, tipare de caş, lăcriţe şi tronuri de mălai, lăzi de zestre).” Pentru a da un impuls bughenilor, soţia primarului, Mihaela Tănăsescu, a fost prima care a deschis colecţia viitorului muzeu, donând două costume populare, unul de damă şi celălalt bărbătesc, care îmbracă două manechine amplasate în holul Primăriei. După ce edilul a postat mesajul de apel, mulţi locuitori din zonă s-au oferit să participe cu diverse obiecte. 

 

The most visited gambling websites in The UK